Derékfájás szülés után
A derékfájás kisebb-nagyobb mértékben szinte minden nőt érint szülés után. Ráadásul gyakran ez az egyik legmakacsabb és legtovább fennálló probléma a szülést követő első évben. A kiváltó okok között fontos szerep jut az izomsérüléseknek, de a derékfájás korántsem csak ezekkel van összefüggésben.
A szülés után érzett derék- és hátfájdalom több okra is visszavezethető, a legtöbb esetben ezek valamely (pontosan meghatározhatatlan) kombinációja áll fenn:
- Súlypont elmozdulása a terhesség alatt és után.
- Az izmok ellazításáért felelős relaxin hormon megnövekedett mennyisége.
- Hosszú és nehéz kitolási szakasz.
- Túlsúly és a baba súlya.
- Gyenge hasizmok / szétnyílt hasizom.
- Medencefenéki izmok megnyúlása / sérülése a terhesség és a szülés során.
- Rossz testtartás: pl. rossz szoptatási ülőhelyzet; gyakori lehajlás; a csecsemő helytelen tartása és ringatása; helytelenül viselt gyermekhordozók.
- Fáradtság.
A derékfájás nagyon megnehezítheti a mindennapokat. A fájdalom mellett ott van az egészségtudat sérülése és a tehetetlenség érzése is, ami tovább nehezíti ezt az amúgy sem könnyű időszakot.
A megoldás legfontosabb eleme, hogy ne akarj túl gyors javulást elérni. A derékfájásnak mindenképpen idő kell ahhoz, hogy rendeződjön. Ezzel együtt természetesen sokat tehetsz a gyógyulás érdekében:
- Törzsizmok erősítése: Ez egyértelműen a derékfájás megszüntetésének kulcsa. Ez olyan gyakorlatokat jelent, amelyek nem lehetnek rossz hatással a medencefenéki izmaidra vagy az esetlegesen szétnyílt hasizmodra.
- Ügyelj a megfelelő testtartásra: Amikor ülsz vagy állsz, tartsd a hátad egyenesen. Ne emelj nehéz tárgyakat, mert túl nagy nyomást jelenthet a hátizmoknak és az ízületeknek. Ha mégis emelsz, tartsd egyenesen a hátad, és hajlítsd a térdet.
- Pihenés és én-idő biztosítása: Bármilyen aktív is ez az időszak, fontos hogy a tested kipihenje a szülést, a fáradtságot és a folyamatos fizikai aktivitást amiben van.
- A normál testtömeg elérése: Próbálj meg visszatérni a normális testsúlyodhoz pár hónappal szülés után. Ebben segít a megfelelő étrend és testmozgás.
- Házi praktikák: Bár a hatásuk általában korlátozott, ezek a módszerek gyakran komoly enyhülést is hozhatnak: (1) tegyél egy párnát a térdek közé alvás közben, ez igazítja a csípőt és megakadályozza, hogy a fájdalom zavarja az alvást; (2) szülés után fél évig ne viselj magas sarkú cipőt; (3) szülés után a meleg vízfürdők pihentetik az izmokat; (4) a fájdalmas területekre használhatsz hideg vagy meleg vizes párnákat; (5) egy jó masszázs is segíthet.
Ha a hátfájás hat hónap múlva is fennáll, állandóvá válik, vagy fokozatosan súlyosbodik, mindenképpen fordulj orvoshoz, gyógytornászhoz.
A regeneráció gyorsítására mindenképp alkalmas a mozgás és a torna, melyeket a derékfájás esetére is javaslunk. A BABÁNTÚL® szülés utáni étrendkiegészítő olyan tápanyagokat tartalmaz, amelyek támogatják az izmok visszaerősödését.